• Home
  • Blog
  • Co zamiast nawierzchni betonowej?

Co zamiast nawierzchni betonowej?

Co zamiast nawierzchni betonowej?

Nawierzchnia betonowa odznacza się dużą wytrzymałością i odpornością na uszkodzenia mechaniczne, dlatego jest często wybierana jako nawierzchnia drogowa i parkingowa, a nierzadko również jako system mający na celu utwardzenie ścieżek na skwerach czy w miejskich parkach. Z drugiej strony nawierzchnia betonowa oferuje praktycznie żadną przepuszczalność powietrzno-wodną, co przekłada się na poważne konsekwencje zarówno dla środowiska naturalnego, jak i bezpieczeństwa obiektów powstających w jej sąsiedztwie. Negatywny wpływ zerowej przepuszczalności wodnej nawierzchni betonowej odczuwamy przede wszystkim w trakcie intensywnych opadów atmosferycznych, jak również podczas letnich upałów.

Funkcjonalną, a zarazem przyjazną dla środowiska i człowieka alternatywą dla nawierzchni betonowej jest nawierzchnia mineralna. Naturalne nawierzchnie mineralne odznaczają się wysoką trwałością, a zarazem przepuszczalnością powietrzno-wodną, dzięki czemu woda opadowa bez większych trudności przesiąka do gruntu, który oddaje ją podczas letnich upałów zapewniając przyjemny mikroklimat. Dodatkową zaletą wysokiej jakości nawierzchni mineralnych jest ich fakt, że są one całkowicie bezpyłowe. Co to oznacza? Podczas użytkowania nawierzchnia mineralna nie kurzy się, co jest zjawiskiem całkowicie niezależnym do warunków atmosferycznych. Dzięki temu doskonale sprawdza się w przestrzeni miejskiej, jak również wszędzie tam, gdzie zależy nam na utrzymaniu czystości i wysokiego komfortu użytkowania nawierzchni.

Czym odznaczają się wysokiej jakości nawierzchnie mineralne?

Podstawową zaletą wysokiej jakości nawierzchni mineralnych jest wspomniana wcześniej przepuszczalność powietrzno-wodna. Drugim równie ważnym aspektem jest skład mieszanki, w której nie powinny znajdować się sztuczne wypełniacze, cement, wapno, pyły hutnicze czy substancje odpadowe. Istotne z perspektywy środowiska naturalnego jest również pozbawienie nawierzchni sztucznych barwników, które mogą mieć szkodliwy wpływ na otoczenie lub też powodować reakcje alergiczne u użytkowników danych przestrzeni.