• Home
  • Blog
  • Nawierzchnie przepuszczalne w budownictwie jednorodzinnym: Dlaczego warto?

Nawierzchnie przepuszczalne w budownictwie jednorodzinnym: Dlaczego warto?

Kostka brukowa odznacza się wysoką estetyką, funkcjonalnością oraz trwałością. Jednak jej zastosowanie w znacznym stopniu ogranicza zdolność gruntu do absorbcji wody opadowej, co w przypadku ulewnych deszczy może prowadzić do lokalnych podtopień, a w skrajnych przypadkach powodować wilgoć w domu. Nawierzchnie przepuszczalne sprzyjają odprowadzaniu wody opadowej do gruntu, tym samym ograniczając ryzyko lokalnych podtopień do absolutnego minimum.

Nawierzchnie przepuszczalne w budownictwie jednorodzinnym.

Nawierzchnie przepuszczalne w ogrodzie

Nawierzchnie przepuszczalne warto zastosować przede wszystkim w ogrodzie, choć z powodzeniem mogą być wykorzystywane także do utwardzania miejsc parkingowych czy podjazdów. W praktyce nowoczesne powierzchnie przepuszczalne charakteryzują się tak dobrymi parametrami mechanicznymi, iż z powodzeniem mogą stanowić alternatywę dla asfaltu czy kostki brukowej we wszystkich zastosowaniach wokół domu i w ogrodzie. Co ważne, ich wybór nie wiąże się ze znacząco krótszym okresem eksploatacji nawierzchni, a w sposób znaczący może się przyczynić do poprawy warunków klimatycznych na działce, jak i wewnątrz domu. Wynika to przede wszystkim z faktu, iż ekologiczne nawierzchnie przepuszczalne:

  • pozwalają na przenikanie wody opadowej do gruntu,
  • przepuszczają parę wodną powodując obniżenie odczuwalnej temperatury w trakcie upalnych dni.

Jakie nawierzchnie przepuszczalne wybrać?

Wybierając nawierzchnie przepuszczalne do zastosowań w budownictwie mieszkaniowym oraz aranżacji działek rekreacyjnych warto wybierać produkty ekologiczne o potwierdzonym składzie. Alternatywą dla gotowych mieszanek są natomiast środki wiążące żwiry i kruszywa, które możemy wykorzystać do utwardzenia nawierzchni drogowych, ścieżek, a także różnego rodzaju innych utwardzeń w architekturze krajobrazu. Jednym z takich środków jest HanzaVia Elasto. HanzaVia Elasto to poliuretanowy środek wiążący żwiry i kruszywa dedykowany do wykonywania nawierzchni drogowych utwardzanych żywicznie. Utwardzone przy pomocy Elasto nawierzchnie zachowują przepuszczalność powietrzno-wodną, jednocześnie oferując wysoką wytrzymałość mechaniczną i odporność na warunki atmosferyczne. Dzięki temu spektrum zastosowania nawierzchni przepuszczalnych wokół naszego domu jest praktycznie nieograniczone – od podjazdu i miejsc parkingowych, aż po elementy dekoracyjne takie, jak otoczki drzew czy opaska budynku.