• Home
  • Blog
  • Nawierzchnie mineralne - jakie niosą korzyści?

Nawierzchnie mineralne - jakie niosą korzyści?

Stosuje się zarówno tłucznie, mieszanki, jak i gotowe wyroby konglomeratowe. Nawierzchnie takie są ekologiczne z uwagi na ich przyjazny względem środowiska charakter. Z tych powodów coraz więcej osób urządzających swój ogródek korzysta właśnie z nawierzchni mineralnych.

Funkcje nawierzchni mineralnych

Podobnie jak zwykłe, nawierzchnie mineralne służą do tworzenia stabilnych podłoży. Gwarantują nie tylko ich ekologiczny charakter, ale również wysoką atrakcyjność wizualną. Z tych powodów nawierzchnie mineralne stosuje się tak w realizacji projektów prywatnych, jak i komercyjnych - w organizowaniu przestrzeni rekreacyjnej, parków, działek wczasowych.

Nawierzchnie betonowe nie przepuszczają wody, co prowadzi do ograniczenia jej obecności w glebie. W przeciwieństwie do nich, nawierzchnie mineralne przepuszczają wody opadowe, a tym samym wspomagają retencję wody w naszym ogrodzie. W trakcie wysokich temperatur, nie hamują naturalnego procesu parowania wody z gleby. Dzięki temu, poprawie ulega mikroklimat ogrodu, w którym zastosowana została nawierzchnia mineralna.

Oczywiście nierzchnie mineralne pełnią też funkcje praktyczne - za ich pomocą powstaje stabilne i wytrzymałe podłoże, które możemy wykorzystać jako alejki spacerowe, ścieżki rowerowe, place do zabaw oraz do rozmaitych innych czynności.

Ważny jest też fakt pełnej neutralności chemicznej oraz bezpieczeństwa względem otoczenia roślin. Nawierzchnie ekologiczne powstają z materiałów naturalnie występujących w środowisku przyrodniczym, dzięki czemu nie stymulują szkodliwych reakcji chemicznych oraz nie powodują obumierania roślin.

Ostatnią istotną cechą, o której wspomnimy, jest duża wytrzymałość nawierzchni ekologicznych, odporność na uszkodzenia mechaniczne, mrozy oraz intensywne warunki pogodowe. Nawierzchnie z powodzeniem pełnią swoje funkcje wiele lat po ich zamontowaniu.