Co zamiast kostki?
Czytając wydawnictwa branżowe związane z architekturą krajobrazu i zagospodarowaniem przestrzennym, niejednokrotnie podziwiamy zdjęcia i opisy wspaniale zagospodarowanych terenów mieszkaniowych, parków miejskich, obiektów zabytkowych, kościołów a także terenów rekreacyjnych z których korzystają wszyscy mieszkańcy danej społeczności. Niestety, te opisy w większości dotyczą realizacji poza granicami Polski. Dochodzimy wtedy do wniosku, że przestrzeń wokół której toczy się nasze życie jest przecież dobrem wspólnym, które należy do jej użytkowników. Chcielibyśmy wtedy decydować o jej zagospodarowaniu i tworzyć wraz z urbanistami i architektami krajobrazu nowoczesne przestrzenie miejskie. W naszej rzeczywistości, wciąż jednak można spotkać się z niechęcią ze strony administracji do otwierania się na inicjatywy obywatelskie lub ze zwykłym strachem przed wszelkimi nowościami.
Dlatego też, w większości założeń do projektów, a w rezultacie w samych projektach zagospodarowania przestrzeni miejskich i pozamiejskich królują w dalszym ciągu asfalt i beton – we wszystkich swoich odmianach kolorystycznych, naszpikowane chemią budowlaną i dalekie od obowiązujących już w całej Europie standardów ekologicznych. Tymczasem doskonałą – estetyczną, trwałą, a zarazem ekologiczną alternatywą dla kostki i asfaltu może być wodoprzepuszczalna nawierzchnia mineralno-żywiczna.
Czym jest wodoprzepuszczalna nawierzchnia mineralno-żywiczna?
Wodoprzepuszczalna nawierzchnia mineralno-żywiczna to nowoczesna technologia umożliwiająca wykonanie bezspoinowej nawierzchni charakteryzującej się wysokimi walorami estetycznymi oraz bardzo dobrymi parametrami fizycznymi. Swoje właściwości nawierzchnia mineralno-żywiczna zawdzięcza połączeniu odpowiedniej kompozycji kolorowego kruszywa kwarcowego naturalnego środka stabilizującego. Doskonałe właściwości użytkowe nawierzchni w połączeniu z łatwą konserwacją i czyszczeniem sprawiają, że jest to rozwiązanie, które sprawdza się nie tylko w parkach i na placach zabaw, ale również na skwerach, wzdłuż ulic oraz wokół drzew rosnących w różnych miejscach w mieście.
Co jeszcze zamiast kostki?
Nawierzchnia mineralno-żywiczna jest przeznaczona do ruchu pieszego i lekkiego ruchu kołowego. Oznacza to, że nie sprawdzi się jako alternatywa dla kostki na przydomowym podjeździe czy firmowym parkingu. W tych miejscach zamiast kostki możemy skorzystać z ekologicznych nawierzchni mineralnych, które charakteryzują się doskonałymi parametrami w zakresie przepuszczania wody, jednocześnie zapewniając stabilną i trwałą nawierzchnię dla umiarkowanego ruchu kołowego.
Nawierzchnie mineralne to także ciekawe rozwiązanie w przypadku parków oraz innych przestrzeni dedykowanych rekreacji – można na nich uprawiać jogging, jeździć na rowerze, spacerować. Świetnie prezentują się wokół rezerwuarów wodnych, jako ścieżki między trawnikami oraz nawierzchnie przed obiektami hotelarskimi i gastronomicznymi.